Dębowa Aleja Niepodległości

dab2018„Polska” - Ryszard Przymus

Polska - to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.
Polska - Ojczyzna...
Kraina, która się w sercu zaczyna.

W dniu 29 września 2018 roku polska szkoła im. Świetej Małgorzaty Marii wzieła udział projekcie Dębowa Aleja Niepodleglości Polski, polegającym na posadzeniu przez szkoły i organizacje polonijne w aglomeracji chicagowskiej 100 drzew dębowych w celu upamiętnienia Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej.

Uroczystość odbyła sie w Ośrodku Młodzieżowym Polskiego Związku Narodowego w Plano (Yorkville) w stanie Illinois i uświetnili ja swoja obecnoscią między innymi Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki, Prezes Polish National Alliance Frank Spula oraz Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch, którzy wygvosili krótkie przemówienia a uczennica Polskiej Szkoły im. Świętej Trójcy Natalia Kawalec odśpiewała hymny Polski i Stanów Zjednoczonych oraz Gaude Mater Polonia.

dab2018a

Galeria zdjęć >>

Po krótkiej części artystycznej i odśpiewaniu przez wszystkich uczestników kilku pieśni patriotycznych, swoje dęby posadzili przedstawiciele polonijnych szkół, biznesów i organizacji. Dębowa Aleja Niepodległości pokazuje naszą wiarę w niepodległość trwałą jak dąb a sam dąb ma być żywym pomnikiem upamiętniającym siłę i determinację tych, którzy o tę wolność walczyli.

Monika Molczyk