z12 kwietnia 24

Dzisiejsze zajęcia zaczęłam od sprawdzenia pracy domowej. Rozdałam dzieciom kartki z literą " r " do pisania po śladzie i odwzorowywania. Jak mam w zwyczaju w czasie wolnym odpytywałam z umiejętności czytania i poprawnym rozpoznawaniu  liter,

Przed wprowadzeniem nowej litery wprowadziłam je do świata bajek .

Bardzo często rodzice opowiadają wam bajki. Zwykle zaczynają się one jak? D: Za górami........ Dawno ,dawno temu.....itd. Na pewno znacie wiele takich bajek. Ja też wam dzisiaj coś opowiem, ale to nie będzie bajka.

Moja opowieść zaczyna się tak:

Była sobie dziewczynka, która miała na imię Małgosia. Mieszkała w Algonquin razem z rodzicami. Była to taka sama dziewczynka jak wiele tych, które chodzą do tej szkoły. Różniła się od nich tylko tym, że kiedy mamusia prosiła ją o coś, Małgosia zawsze mówiła to samo:

Mamusia prosi:

- Małgosiu, bardzo proszę, posprzątaj swoje zabawki.

Małgosia na to:

- Nie chce mi się!

Na każdą prośbę mamusi Małgosia wciąż to samo:

Nie chce mi się! - Nie chce mi się!

- Nie chce mi się!

Tak naprawdę to nikt w Algonquin nie wiedział jak dziewczynka ma na imię, bo wszyscy mówili „Idzie panna Niechcemisię".
Pewnego razu wydarzyło się jednak coś dziwnego. Małgosia zauważyła, że mamusia zrobiła się bardzo smutna. Udała się więc do zaprzyjaźnionego mądrego krasnala, który powiedział jej, że lekarstwo na mamy smutek zna tylko pięciogłowy smok. Nie było innego wyjścia i Małgosia wybrała się do krainy pięciogłowego smoka. Lekarstwem na smutek były zaczarowane korale, składające się z 5 koralików. Małgosia bardzo długo szła, aż w końcu doszła do krainy pięciogłowego smoka.

- Panie smoku, bardzo proszę daj mi korale dla mojej mamy.

Smok pokiwał wszystkimi pięcioma głowami tak, że o mało mu się głowy nie poplątały i powiedział:

- Nie chce mi się!

Małgosia trochę się zdenerwowała, ale nadal prosiła, aż w końcu smok się zgodził, ale pod jednym warunkiem:

- Moje zaczarowane korale maję pewną moc , ale moc ta działa tylko wtedy kiedy wszystkie są razem. Żeby je zdobyć musisz wykonać 5 bardzo trudnych zadań. Każda z moich głów przygotowała jedno zadanie ukryte w kopercie. Musisz je wszystkie wykonać, bo inaczej twoja mama będzie zawsze smutna. Rozwiąż je wszystkie a dostaniesz korale. Zapytałam się dzieci czy może chcą pomóc Małgosi w rozwiązaniu tych 5 zadań. Oczywiście odpowiedź była jedna TAAAAK!!! Dzieci szukały kopert z zadaniami, ukrytych po całej sali.(wcześniej ukryłam koperty na sali)

1. Zadanie I. „Ukryte zdanie"- rozdałam dzieciom karteczki z literkami . Po wykonaniu tego zadania należy odczytać ukryte zdanie SUPER WYKONANA PRACA.- na tablicy przypinamy jeden koral

2. Zadanie II. „Rozwiąż rebus" Dzieci otrzymują kartki z rebusem- ELF – na tablicy przypinamy drugi koral.

3. Zadanie III. "Labirynt- dzieci szukają drogi od literki F do foki- na tablicy przypinamy trzeci koral

4. Zadanie IV "Przypasuj wyraz do obrazka"( dzieci za pomocą kredki rysują drogę wyrazów do odpowiednich obrazków. Wcześniej wspólnie odczytajcie wyrazy. – na tablicy przypinamy 4 koral.

5. Zadanie V. Zagadki Rozwiązywanie zagadek z głoską „F".  Odczytałam zagadki, a dzieci odgadują. Jaką głoską rozpoczynają się rozwiązania. "F"- na tablicy przypinamy 5 koral po odgadnięciu wszystkich zagadek.

W jednym pudełku mieszka ich wiele A do tych krążków śpieszy pędzelek(farby)

Jak się nazywa cienka i zwiewna sukienka dla każdego okienka? (firanka)

Zrobi fryzurę, ładnie ostrzyże. Czy już wiesz kto? (fryzjer)

Łatwa zagadka – krzesło dla dziadka. (fotel)

Mamy już pięć korali i dzięki temu Małgosia może być pewna , że jej mama już więcej nie będzie smutna , a ona sama już nigdy nie będzie mówić " nie chce mi się" .

Po odgadnięciu wszystkich zagadek zapytałam się dzieci czy domyślają się jaką dzisaj poznają literę (podpowiedziałam im tylko, że literka ta była ukryta w zagadkach.) Tak została wprowadzona litera "f"

Praca z podręcznikiem str.71,72,73.

Zadanie domowe str. 74 wszystkie ćwiczenia i str. 75. ćw.5. Dodatkowo dzieciom rozdałam KartyPracy na extra kredyt. Domki z literą F - należy  dokleić przynajmniej 4 obrazki w nazwach których f będzie na początku.

Przypominam o nauce zdań, które wysyłałam w tamtym tygodniu i piosenki " Pomogę mamusi" ( można ją znaleźć na youtube)

Życzę miłego tygodnia